Dzień Matki to niezwykle ważne święto, które celebrowane jest na całym świecie, choć o różnych porach roku. Ma ono swoje korzenie jeszcze w starożytności, chociaż w czasach nowożytnych odrodziło się w zupełnie odmiennych okolicznościach.
W czasach starożytnych Greków i Rzymian kultem otaczano matki-boginie, które uważano za symbol płodności i urodzaju. Kiedy w cesarstwie rzymskim przyjęto chrześcijaństwo, praktyki oddawania czci obcym bóstwom zakazano.
Dzień Matki w różnych krajach kojarzył się w czasach nowożytnych w sposób odmienny i świętowany jest w zgoła innych datach. Np. w Boliwii święto to obchodzone jest 27 maja, czyli dzień po polskim Dniu Matki. W Anglii z kolei dzień ten przypada w czwartą niedzielę wielkiego postu. Początkowo święto to było niezwiązane z amerykańską tradycją i wywodziło się bardziej z religii. Choć w dzisiejszych czasach chodzi bardziej o docenianie własnych mam, tradycja chrześcijańska, szczególnie zaś katolicka, wiązała to święto z osobą Maryi.
Choć tradycja słabła z czasem, żołnierze amerykańscy mieli ożywić ją wraz z pojawieniem się na Wyspach Brytyjskich. Później o podtrzymywanie jej zadbali przedsiębiorcy, którzy zwęszyli w tym świetną okazję do zarobku. Wraz z upływem czasu zaczęto sięgać po dawne tradycje związane ze świętowaniem Dnia Matki. Obecnie niewiele osób zdaje sobie sprawę z etymologii tego święta.
W kolejnej części wpisu przedstawimy tradycje związane z obchodami Dnia Matki w innych krajach, między innymi we Francji.
Comments are closed.