Coco Chanel i rewolucja kobiecej mody

Ciekawostki

Co mają ze sobą wspólnego sukienka zwana „małą czarną”, golfy pod samą szyję i spodnie dzwony? Wszystkie spopularyzowała wielka dama francuskiej mody, Coco Chanel. Chociaż dzisiaj nie wyobrażamy sobie historii mody kobiecej bez tych elementów ubioru, w czasach jej współczesnych noszenie tego typu ubrań wcale nie było oczywiste i typowe dla kobiety. Kim była rewolucjonistka kobiecej mody?

Gabrielle Bonheur Chanel, bo tak brzmiało prawdziwe imię Coco, urodziła się 19 sierpnia 1883 roku w miasteczku Samur. Była drugą nieślubną córką swoich rodziców. Miała liczne rodzeństwo. Matka zmarła, kiedy dziewczynka była mała, a ojciec niebawem opuścił rodzinę. Osierocona i porzucona, trafiła do sierocińca przy zakonnicach i tam nauczyła się szyć, a potem doskonaliła swoje umiejętności krawieckie pod opieką ciotki.

Choć w młodości próbowała być piosenkarką (mimo braku umiejętności śpiewu), w 1913 roku otworzyła swój pierwszy sklep. Sprzedawała kapelusze i damskie ubrania. Choć początkowo nie było łatwo, już w 1919 roku udało jej się utworzyć dom mody pod własnym nazwiskiem.

Chanel wyzwoliła kobiety z uciskających je gorsetów. To ona spopularyzowała fryzurę „na pazia”. W 1921 stworzyła perfumy Chanel No. 5, które do dziś uchodzą za klasykę.

Życiorys Coco Chanel nie jest jednoznacznie pozytywny. Projektantka miała popierać nazistów i przejawiać antysemityzm. Swego czasu została nawet aresztowana, jednak dzięki protekcji Winstona Churchilla opuściła więzienie. Zmarła w wieku 88 lat w Paryżu.

Comments are closed.